(POTEPANJA) Vojna zvezd, baročna glasba in 400 let dvorca Eggenberg

Branka Bezjak Branka Bezjak
25.05.2025 00:00

V naslovu zapisane vsebine bodo glavni poudarki poletnega dogajanja v avstrijskem Gradcu in z njimi vabijo naši severni sosedje. Pri tem pa stavijo na trajnost ne le pri mobilnosti, ampak tudi pri izbiri ponudbe.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Palača Eggenberg je vsekakor vredna ogleda.
Harry Schiffer

Avstrijski Gradec, ki se v svoji državi ponaša z nazivom prestolnica užitkov, saj dajejo velik poudarek kulinariki, združuje preteklost s sodobnim urbanim življenjem. Na prvi pogled zelo spominja na našo prestolnico Ljubljano, je na predstavitvi letošnjih vrhuncev (turistične) ponudbe Gradca izpostavila tudi Susanne Höller, vodja marketinga destinacije in odnosov z mediji pri Turizmu Gradec: "Obe mesti imata zelo lepo jedro, ki se naslanja na grič s trdnjavo na vrhu, obkroža ju reka. Kot v Ljubljani se lahko tudi v Gradcu obenem sprehajate tudi po mestnih parkih." Za povabilo obiskovalcem preko medijev so tudi izbrali ljubljanski konec oziroma okolico Ljubljane. Dogodek za novinarje so namreč priredili v gostilni Grič v Šentjoštu nad Horjulom. Za vse, ki so že obiskali središče Ljubljane ali Gradca, so želeli izpostaviti, da smo le s kratkim premikom iz obeh mest kmalu v povsem drugem okolju, ki prav tako marsikaj nudi.

V Šentjoštu pri Griču in tudi v Gradcu stavijo na trajnost, lokalno, zeleno. Kolikor je le mogoče, surovine nabavljajo v bližnji okolici, jedilnik prilagajajo sezoni. Porabijo kolikor se le da surovin, da je odpadkov čim manj. Iz ostanka vode, v kateri se je denimo kuhala zelena, naredijo kis. In tudi Susanne Höller je izpostavila, da pri njih trajnost ni le prazen izraz, modna muha, ampak vsakodnevna praksa. "Ne samo, da je Gradec mesto kratkih razdalj, ki jih lahko premagujete peš ali s kolesom. Na voljo je tudi e-shuttle. Z nakupom turistične kartice Graz Card imate vsa javna prevozna sredstva na voljo brezplačno. Vabimo vas tudi, da obiščete družinske lokale z domačo prehrano, družinsko vodene hotele, nakupujete v trgovinah, ki imajo humanitarno noto oziroma se ukvarjajo s ponovno uporabo rabljenih stvari. Namige, informacije za vse to najdete tudi na naši spletni strani pod posebnim zavihkom," je še izpostavila. In tudi opozarjajo, da vam ni treba kupovati plastenk z vodo, saj imate po vsem mestu nameščene pitnike, kjer si lahko napolnite svojo steklenico.

Palača Eggenberg
Harry Schiffer
Gradec z grajskim gričem in mestnih jedrom pod njim na prvi pogled zelo spominja na Ljubljano.
Harry Schiffer

In kaj bodo torej ponujali v tem poletju poleg stalnih zanimivosti, ki jih je mogoče spoznavati na vodenih ogledih ali raziskovati samostojno? Na kulturnem področju bodo v prihodnjih dneh v operi in mestnem gledališču še zadnje premiere sezone. Sicer pa bo bogato glasbeno dogajanje na festivalu Styriarte. Na tem poletnem festivalu klasične glasbe bosta denimo zazveneli celo simfonična glasba skupine Queen in glasba iz filmske sage Vojna zvezd. Moto letošnje edicije festivala, ki bo med 19. junijem in 20. julijem, je Prostor in zvok. Po lanskem uspehu simfoničnega poklona skupini Abba letos sledi spektakel A Symphonic Tribute to Queen. Dirigentka Elisabeth Fuchs bo izvedla uspešnice, kot sta We Will Rock You in Bohemian Rhapsody, v simfonični rokovski preobleki. Ljubitelji Vojne zvezd in Zvezdnih stez bodo prišli na svoj račun na koncertu Neskončna prostranstva. Mladinski orkester Styriarte bo poslušalce popeljal v svet Jedijevih vitezov.

Med pisano paleto dogodkov na več prizoriščih bo tudi baletna opera Začarana sreča v palači Eggenberg. Ker ta dvorec, ki je po krivici nekoliko zapostavljen ob ostalih zanimivostih, letos praznuje 400 let, so zasnovali posebno razstavo. Pod naslovom Ambicija in iluzija je razgibana zgodovina dvorca predstavljena iz nove perspektive. Na ogled bodo pomembni predmeti plemiške družine Eggenberg, nekdanjih lastnikov dvorca, ki so se porazgubili oziroma izumrli. Dvorec Eggenberg je od leta 2010 vpisan na seznam Unescove svetovne kulturne dediščine. Gradec je na tem seznamu že od leta 1999 zaradi najbolj ohranjenega starega mestnega jedra v srednji Evropi.

Med novejšo kulturno ponudbo mesta pa je Salon Stolz, ki predstavlja življenje in delo graškega dirigenta ter skladatelja Roberta Stolza. Muzej je nominiran tudi za ugledno nagrado European Museum of the Year Award (EMYA). Klasično glasbo predstavljajo na zanimiv način vsem generacijam. Na voljo je tudi poseben kotiček za otroke. Obiskovalci se lahko preizkusijo v glasbenem spominu, na stroju za komponiranje, v igri dirigiranja ali na glasbenih kockah. Na voljo so tudi zvočni prostori in zvočne zgodbe.

Tudi Universalmuseum Joanneum, ki je najstarejši in drugi največji muzej v Avstriji, bo letos postregel s številnimi novimi razstavami. Pravzaprav ta povezuje 20 muzejev in živalski vrt na 14 lokacijah po vsej avstrijski Štajerski.

Če v Gradcu ne načrtujete le sprehoda skozi staro mestno jedro in skoka na Schlossberg s prepoznavnim stolpom, temveč boste obiskali tudi katero od kulturnih ustanov, si zatorej priskrbite že omenjeno Graz Card, s katero imate tudi brezplačen vstop v številne muzeje – med njimi v Universalmuseum Joanneum.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
OSZAR »