Zaščita lesa: Ne čakajte, da začne barva odstopati (2. del)

Barbara Gavez Volčjak Barbara Gavez Volčjak
22.05.2025 06:00

Les je zlasti na prostem treba zaščititi pred vlago, lesnimi škodljivci, kamor sodijo denimo plesni, glive in insekti, ter pred mehanskimi poškodbami in kemičnim onesnaženjem z mineralnimi olji in mastjo.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Osnovni pogoj za učinkovito in dolgotrajno zaščito lesa je uporaba kakovostnega premaza, ki vsebuje več sestavin za podaljšanje njegove življenjske dobe. Osnovna sestavina je kvalitetna smola, ki je mora biti v premazu dovolj, da na površini lesa tvori film ustrezne debeline. Poleg smole je pomembna sestavina premaza pigment, ki ni samo za dekoracijo, ampak deluje tudi kot UV-filter, ki preprečuje prodiranje UV-žarkov skozi premaz. Pogosto premazi vsebujejo tudi posebne aditive, katerih naloga je UV-zaščita premaznega filma. To so tako imenovani lovilci prostih radikalov in UV-absorberji.

Čim več smole je v premazu, tem debelejši film se lahko tvori na površini lesa. Za učinkovito zaščito se priporoča debelina filma vsaj 40 µm. Najbolj učinkovito zaščito zagotavljajo emajli, ker na površini lesa tvorijo netransparentne (pokrivne) filme, ki ne prepuščajo UV-žarkov. Lazure so nekoliko manj učinkovite, ker vsebujejo manj pigmenta, ki je, poleg ustrezne debeline filma, pomemben za zaščito pred UV-sevanjem. Olja so najmanj učinkovita, ker se običajno nanašajo s tehniko brisanja odvečnega olja s površine. Na površini lesa ne tvorijo filma, ta pa je ključnega pomena za ustrezno zaščito, opozarjajo strokovnjaki iz podjetja KANSAI HELIOS Slovenija.

Posebno zaščito potrebuje les, ki je obrnjen proti jugu, saj nanj neposredno vplivajo UV-žarki.
Shutterstock

Najde se tudi zaščita, prijazna okolju

Olja so po drugi strani okolju najbolj prijazna sredstva za zaščito lesa. To zlasti velja za naravna rastlinska olja, kot so laneno in tungovo olje. Ti premazi običajno vsebujejo še topilo, ki pa ni okolju prijazna snov. Lazure in emajli na osnovi organskih topil običajno vsebujejo alkidno smolo, ki je po naravi modificirano rastlinsko olje, na primer laneno, sojino ali ricinusovo olje. Delež olja je običajno med 60 in 80 odstotki. Čim večji je delež smole v premazu, tem manjši je delež topila, ki je običajno derivat nafte. Lazure in emajli na vodni osnovi običajno vsebujejo akrilno smolo, ki je umetna smola in je okolju najmanj prijazna od omenjenih smol oziroma olj. Ne vsebuje pa organskih topil, ki so ekološko problematična. Obstajajo tudi premazi, ki vsebujejo alkidne smole, prirejene za vodne sisteme, ter hibridne akrilno-alkidne smole. Taki premazi so okolju bolj prijazni, navajajo sogovorniki. Zvone Gradišnik iz podjetja Grama dodaja, da so okolju vsekakor bolj prijazni premazi na vodni osnovi, naravna olja in voski, vendar je pomembno, da se osredotočamo na sestavine in njihov vpliv na okolje. "Pomembno je, da smo pri izbiri ekoloških premazov pozorni na certifikate, ki so označeni na posameznih izdelkih (npr. Blue Angel, EU Ecolabel…). Če premaz močno diši po kemikalijah, je majhna verjetnost, de je okolju prijazen," opominja Gradišnik.

Shutterstock
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
OSZAR »