
Masud Pezeškian je po navedbah iranske tiskovne agencije Irna pohvalil "junaški upor" ljudstva, za hudo zaostritev bližnjevzhodne krize pa je obtožil "avanturizem in provokacijo" Izraela, ki je 13. junija z obsežnim napadom sprožil medsebojno obstreljevanje.
V konflikt so se z napadi na iranske jedrske objekte vključile tudi ZDA, ameriški predsednik Donald Trump pa je danes naznanil prekinitev ognja med osrednjima regionalnima silama.
CNN: Ameriški napadi niso ključno prizadeli iranskega jedrskega pogona
Prva ocena ameriške obveščevalne službe je pokazala, da ameriški vojaški napadi na tri iranske jedrske objekte niso uničili ključnih komponent iranskega jedrskega programa, verjetno so ga zgolj upočasnili za nekaj mesecev, je poročal CNN, sklicujoč se na tri vire, seznanjene z oceno.
"Ta domnevna ocena je popolnoma napačna," je na to za CNN izjavila tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt.
Načelnik izraelskega generalštaba Ejal Zamir je medtem sporočil, da "kampanje proti Iranu ni konec". "Na podlagi dosežkov trenutne faze vstopamo v novo fazo," je dejal brez dodatnih pojasnil.
Po njegovem mnenju so izraelske sile zavrle iranski jedrski in raketni projekt za več let, potem ko so ubile več znanstvenikov in visokih poveljnikov oboroženih sil islamske republike.
Po Zamirjevih besedah se bo vojska ponovno osredotočila na Gazo. Razdejana palestinska enklava je bila sicer tudi v preteklih dneh prizorišče vsakodnevnih smrtonosnih napadov. Načelnik izraelskega generalštaba vztraja, da je njihov cilj v Gazi osvoboditev talcev in "razgradnja režima Hamasa".
Iranske oblasti so v 12-dnevnem obstreljevanju naštele 430 smrtnih žrtev, po neuradnih podatkih pa je mrtvih še enkrat toliko, poroča britanski BBC. Izrael je poročal o 28 smrtih. Obseg uničenja v državi zaradi vojaške cenzure ostaja neznanka.