
Prvi vročinski valovi so že pljusnili čez Slovenijo in klimatske naprave so delovale na polno. Znano je, da je poleti serviserja težko priklicati, zato smo preverili, kdaj je servis nujen in kaj obsega, pa tudi, kdaj se je najbolje odločiti za novo klimatsko napravo.
V podjetju Vitanest pojasnjujejo, da se servis začne z vizualnim pregledom in kontrolo delovanja električnih komponent ter regulacij. Serviser na tej podlagi oceni stanje naprave in se z uporabnikom pogovori o potrebnih opravilih. "Osnovna čistilna dela vključujejo čiščenje in dezinfekcijo sestavnih delov notranje enote ter pregled zbiralnika in odtoka kondenzata. Po potrebi sledi še čiščenje zunanje enote. Po končanem čiščenju se opravijo meritve pritiska hladilnega sredstva in, če je potrebno, prilagoditev tlaka, kar zagotavlja delovanje naprave skladno s specifikacijami proizvajalca. Serviser v prisotnosti uporabnika preveri delovanje naprave in zamenja baterije v daljinskem upravljalniku, če je to potrebno. Če ugotovi, da je bil filter notranje enote močno onesnažen, uporabnika pouči o ustrezni pogostosti čiščenja ter postopku in se z njim dogovori za naslednji termin servisiranja."
Tudi Miha Glavič iz podjetja e2e poudarja pomen rednega vzdrževanja in pojasnjuje, da preventivni servis vključuje čiščenje zunanje enote, izmenjevalca toplote na zunanji in notranji enoti ter drugih delov notranje enote. Poleg tega obsega preverjanje tlaka, odtoka kondenzata, tesnosti, elektronike in temperature delovanja naprave. Redno servisiranje tako preprečuje neprijetne vonjave in drage okvare ter podaljšuje življenjsko dobo naprave, poudari.
V podjetju Tratnjek Klima Center dodajajo, da preventivni servis obsega temeljito čiščenje notranjih in zunanjih enot, vključno z uparjalnikom, ventilatorjem in kondenzatorjem, čiščenje ali zamenjavo filtrov, preverjanje in po potrebi polnjenje hladilnega sredstva ter pregled električnih komponent, senzorjev, priključkov in termostata. "Opravi se tudi čiščenje odtočnega sistema za kondenz. Namen servisa ni le odpravljanje težav, temveč predvsem njihovo preprečevanje, saj redno vzdrževanje zmanjšuje tveganje za okvare, izboljšuje energetsko učinkovitost in ohranja kakovost zraka v prostoru."
Tudi v podjetju Ream opozarjajo na pomembnost rednega servisa: "Ta vključuje čiščenje filtrov in maske notranje enote, dezinfekcijo uparjalnika ter funkcionalni pregled naprave. Opravi se tudi testiranje daljinskega upravljalnika in nastavitev, pregled odtoka kondenza, čiščenje zunanjega uparjalnika, meritve vpiha in tlaka hladilnega medija ter funkcionalni pregled zunanje enote. Preventivni servis je tako ključen za varno, učinkovito in dolgoročno delovanje klimatske naprave, tudi če se zdi, da trenutno deluje brezhibno."
Kdaj klimo popraviti in kdaj jo zamenjati?
Tudi klimatski napravi enkrat poteče doba uporabnosti, zato se postavlja vprašanje: kdaj se jo še splača popraviti in kdaj je bolj smiselno razmisliti o zamenjavi celotne naprave? V podjetju Ream opozarjajo, da je klimatska naprava stroj oziroma aparat z omejeno dobo uporabnosti, zato je smiselnost popravila vedno stvar finančne presoje – ali se bolj izplača popravilo ali nakup nove naprave. Za gospodinjske naprave, starejše od desetih let, pogosto velja, da popravilo ni več smiselno. Pri nekaterih modelih rezervni deli niti niso več na voljo, zato velja preprosto pravilo: višji ko je bil cenovni razred naprave ob nakupu, večja je verjetnost, da bodo nadomestni deli na voljo dlje časa. Tudi Miha Glavič meni, da se popravilo splača, če je naprava novejša in gre za manjšo okvaro. Po njegovem mnenju je zamenjava priporočljiva pri napravah slabše blagovne znamke, starejših od deset let, oziroma pri bolje uveljavljenih znamkah, če so starejše od petnajst let. Zamenjava pride v poštev tudi takrat, ko bi bilo popravilo predrago.
Karmen Kompara iz podjetja Vitanest dodaja, da je zamenjava smiselna, kadar je naprava že dotrajana ali ko je za popravilo potrebna menjava dražjega sestavnega dela. Poudarja tudi, da so nove klimatske naprave pogosto ne le sodobnejše na pogled, temveč vključujejo napredne funkcije, ki povečujejo udobje, izboljšujejo energetsko učinkovitost in prispevajo k prihranku energije. V podjetju Tratnjek Klima Center menijo, da se popravilo izplača predvsem, kadar gre za manjšo težavo in je naprava mlajša od deset let. Če pa je naprava starejša od 12 do 15 let, popravilo presega polovico vrednosti nove naprave, naprava ne izpolnjuje več sodobnih energijskih standardov ali pa je zamenjava dolgoročno cenejša in energetsko učinkovitejša izbira, potem je smiselno razmisliti o novi klimatski napravi. Ob nakupu svetujejo pozornost na energijski razred A++ ali A+++, uporabo hladiva R32 ter visoka izkoristka SEER (nad 6) in SCOP (nad 4).