
Srbski študenti, ki so v soboto začeli štafetni, okoli dva tisoč kilometrov dolg ultramaraton od Novega Sada do Bruslja, so danes prispeli v Maribor. Na Glavnem trgu so jim sprejem pripravili njihovi kolegi, ki študirajo v Sloveniji. S policijskim spremstvom so na cilj pri Kužnem znamenju pritekli okoli 13:20. 21 tekačev šteje skupina. Imajo pa spremstvo v avtomobilih in kombijih. Na cilju so se osvežili, skupaj zapeli, vzklikali protestniški gesli "Pumpaj" in "Kdor ne skače, je ćaci", nato so jim kolegi podelili medalje. Zjutraj so krenili iz Varaždina, nadaljevali pa so proti Gradcu, kjer bodo prenočili in nadaljevali pot proti Dunaju in nato Nemčiji vse do Bruslja. 7. maja bodo še v Strasbourgu obiskali evropske institucije.
Tekač Andrej Ranković, študent strojništva iz Beograda, je v cilju, še zadihan, povedal, da jim ni težko, saj da so zelo motivirani in so dobra klapa: "Trudimo se, da zdržimo. Tečemo po cestah, travnikih, poljih. Vse je odvisno od plana in koordinacije." Prespijo pri ljudeh iz diaspore, ki jim odstopijo ali organizirajo prenočišča.


Koordinatorica maratona Lana Stanišić, študentka ekonomije iz Beograda, pravi, da tečejo počasi in previdno. "Policija nas ves čas spremlja. Ob poti so tudi ljudje, ki nas podpirajo. Ni nam težko, občutek je res dober. Kamorkoli pridemo, nas ljudje pričakajo. Javljajo nam se, sprašujejo, kdaj pridemo, da bi nam prinesli hrano, ponudili prenočišče. Nimam besed, zares sem hvaležna vsem. Poglejte, kakšen sprejem so nam pripravili. To nam daje energijo," je povedala.

Iz Beograda se je v Maribor pripeljala njena družina. Brat Stefan je zelo ponosen na sestro. "Spremljamo jih povsod. Posebej sem vesel, ker je vse to sestrina ideja," je dejal. Mama Milica pa je bila ganjena nad sprejemom. "Tudi na Hrvaškem so jih sprejeli zelo lepo. Ti otroci združujejo nekdanje jugoslovanske narode. Združili smo se v naši, srbski bolečini. S solidarnostjo nam zelo pomagate. Srbija je v Evropi primer tega, kako se ne sme ravnati. Naši otroci zdaj to skušajo popraviti. Ob vsakem protestu smo starši v strahu, da bo naš otrok pretepen ali aretiran. Oblast vrši represijo. Mami žrtve iz Novega Sada so, ker je podprla študente, poslali sporočilo s fotografijami mrtvega sina z obdukcije. Oblast se obnaša kot mafija. Počnejo vse, kar lahko sicer spremljamo v kriminalnih serijah. Najbolj žalostno je, da nas EU ne podpira. Boriti se moramo sami," je še povedala Milica Stanišić.

Lena Bašić, koordinatorica srbskih študentov v Sloveniji, nam je dejala, da kolegom v Srbiji zmeraj stojijo ob strani. Tako so tudi organizirali sprejem, dogodek prijavili, priskrbeli vodo, hrano. "Vse je timsko delo. Vsak ima svoje zadolžitve. Povezani smo tudi s srbsko diasporo. V stikih smo bili z drugimi mesti, tako da smo točno vedeli, kaj vse še moramo priskrbeti. Skupaj smo naredili veliko stvar," je dodala.
Na sprejemu je bila tudi poslanka Levice in podpredsednica parlamenta Nataša Sukič. Dejala je, da je solidarnost med gibanji za svobodo nujna. "Prav zdaj je čas, da damo glas pogumnim mladim, ki s svojim uporom kažejo, da drugačna, bolj pravična družba ni le potrebna, temveč mogoča."
V Bruselj bodo študenti prispeli predvidoma 12. maja. Sprejeli jih bodo kolegi in nekateri evropski poslanci. Prejšnji teden so jim v Bruslju vročili vabila. Ta so sprejeli tudi trije slovenski evroposlanci, Irena Joveva (Gibanje Svoboda/Renew), Matjaž Nemec (S&D/SD) in Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna). Dali so jim tudi vabilo za predsednico parlamenta Roberto Metsola (EPP). Od evropskih institucij želijo, da jim prisluhnejo, da se odzovejo na njihove zahteve, ki jih naslavljajo na srbsko vlado. To pa je, spomnimo, objava celotne dokumentacije v zvezi s prenovo železniške postaje v Novem Sadu, kjer je 1. novembra lani prišlo do tragedije, ko je po zrušitvi nadstreška umrlo 16 ljudi; zahtevajo še odgovornost in pravico za žrtve nesreče. Pol leta že zasedajo fakultete, protestirajo in se borijo za svobodno, demokratično družbo.

Tekaški maraton je sledil kolesarskemu, ko so študenti obiskali Evropski parlament v Strasbourgu in Bruslju.