
Ureditev okolice hiše je ključnega pomena za ustvarjanje prijetnega in funkcionalnega zunanjega bivalnega prostora. Dobro zasnovana vrtna osvetlitev poudari lepoto rastlin, obenem pa poskrbi za varnost in prijetno vzdušje v večernih urah. Vse bolj priljubljeni so tudi vodni motivi, kot so majhni ribniki, fontane ali potočki, ki prostoru dodajo občutek miru in elegance.
Osvetlitev na vrtu ima več namenov

Potem ko smo na vrtu uredili poti in pohištvo, da lahko v njem uživamo, si moramo seveda zagotoviti tudi varno zadrževanje na prostem, to pa vključuje tudi dobro osvetlitev. Ta je pomembna za varno hojo, pa tudi za odganjanje vlomilcev. "Dandanes trg ponuja veliko ličnih talnih osvetlitev, ki se lahko vklopijo glede na zaznavo gibanja. Tako bomo imeli pot osvetljeno le, ko jo bomo uporabljali," meni Karin Bejo, univ. dipl. inž. agr. in strokovnjakinja za vzdrževanje parkovnih površin. Na terasi lahko z izborom primernih svetil pričaramo prijetno vzdušje. "Imejmo pa v mislih tudi kakšno močnejše svetilo, ki ga lahko vklopimo po potrebi," priporoča sogovornica. "Če nameravamo uporabiti vrtno osvetlitev za odganjanje vlomilcev, je najbolje namestiti močna svetila, ki bodo pričela svetiti ob zaznavi gibanja. Morda napeljavo uredimo tako, da stikalo za prižig teh svetil postavimo znotraj hiše in ga aktiviramo pred spanjem, sicer nas lahko 'nabliska', ko se bomo dlje časa zadržali v vrtu," še svetuje.

Pri načrtovanju električne napeljave za svetila v vrtu moramo pomisliti tudi na to, ali pogosto potrebujemo zunanjo osvetlitev ob posebnih dogodkih. "Zakaj bi čez trato in nasade vlekli podaljške, ko lahko kaj takšnega že poprej predvidimo in pripravimo, v prazničnih dneh pa lučke le priklopimo in uživamo v pogledu nanje," priporoča strokovnjakinja. Velikokrat pa ima osvetlitev v vrtu le dekorativen namen, tako da na primer pod drevesa postavimo reflektorje, ki s snopom usmerjene svetlobe poudarijo izjemnost posamičnega solitérnega drevesa. "Takšno osvetlitev lahko reguliramo s časovnikom ali samostojnim stikalom, ki ga vklapljamo in izklapljamo po lastni presoji," še opisuje sogovornica.

Žuborenje vode pomirja
Za piko na i si lahko na vrtu uredimo tudi vodni motiv, majhen ribnik ali vodomet. "Zahtevnost ureditve vodnega motiva je največkrat povezana z njegovo velikostjo," meni Karin Bejo. Manjši vodni motivi, ki so lahko izdelani v čebru, po njenem mnenju niso zahtevni. "V postavljeni posodi lahko uredimo manjši vodni motiv ali pa postavimo vanjo potopno črpalko in manjši vodomet. Takšne posode so lahko tudi vkopane in je nivo vodnega motiva izravnan z zelenico oziroma nivojem zemljišča," pojasnjuje. Manjši vodomet lahko zamenja tudi geometrijsko telo, skozi katero je izvrtana luknja in napeljana cev, voda pa se potem nežno preliva čezenj.
Sproščujoč učinek vode
Element vode v vrtu ima svoje prednosti in slabosti, meni Karin Bejo. “Zvok vode, žuborenje, pretakanje zelo sproščujoče učinkujejo na človeka. Dviguje zračno vlago in lokalno zmanjšuje vpliv visokih temperatur na pregrevanje ozračja. Manjšo težavo predstavlja sama voda, ki je vmesni habitat pri razvoju komarjev, a njihova prisotnost je manj verjetna pri vodi, ki kroži in je v gibanju,” našteva sogovornica.
Večji vodni motivi in fontane zahtevajo nekaj več premisleka in časa za vzdrževanje. "V večjem motivu, ki ga sami izdelamo s folijo ali uporabimo že izdelane kalupe, si lahko privoščimo več rastlin, tudi lokvanje, za katere mora biti vdolbina globoka en meter, da se izognemo propadu sadik zaradi zmrzali. Pozorni moramo biti na lokacijo vodnega motiva, saj moramo rastiščnim razmeram prilagoditi izbor rastlin," opozarja sogovornica. Najbolj zahteven vodni element v vrtu je po njenem prepričanju plavalni ribnik – kombinacija rastlin s čistilnim namenom in delno utrjene stene kot pri bazenu. "A če imamo prostor, voljo in željo, je tudi to zelo izvedljivo in lepo," meni Karin Bejo.
