Med dvema kurilnima sezonama je čas za premislek

Predlagamo vam dva ključna sklopa ukrepov: zmanjšanje rabe energije ob enakem ali boljšem bivalnem udobju ter prehod na zanesljive, domače obnovljive vire energije.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Do jeseni je še dovolj časa, da se pripravite na prihajajočo kurilno sezono. Ne glede na to, kako in kdaj se bo končala vojna v Ukrajini in kaj se bo dogajalo na drugih kriznih območjih, je malo verjetno, da se bodo cene energije znižale. Zato vam predlagamo dva ključna sklopa ukrepov: zmanjšanje rabe energije ob enakem ali boljšem bivalnem udobju ter prehod na zanesljive, domače obnovljive vire energije. Ogrevanje naj bo urejeno na drva v sodobnem biomasnem kotlu, s toploto okolice z učinkovito toplotno črpalko ali z učinkovitim daljinskim ogrevanjem. Predlagamo tudi, da sanitarno vodo grejete na učinkovit način, pozimi s kurilno napravo, poleti pa s sončno energijo. Za oskrbo z elektriko je primerna sončna elektrarna v individualni ali skupinski samooskrbi, v povezavi z električnim akumulatorjem. Naprave naj bodo pravilno dimenzionirane in izvedene, da bodo varne, zadostne in stroškovno učinkovite.

Preteklo zimo si bomo zapomnili po podražitvah energentov in po zmedi:

  • Spomladi so nas politiki presenetili z akcijo Drv ne damo. Nihče ni hotel vzeti drv, ob sprejemanju Zakona o energetski politiki so poslanci merili svoje moči na plečih ranljivih potrošnikov. Predlog zakona je bil korekten, pa vendar so drug drugemu metali polena pod noge v škodo državljanov.

  • Nato so nas zaposlili z referendumom o gradnji nove jedrske elektrarne JEK2, ki pa je bil zadnji hip odpovedan, ker se je javno mnenje prevesilo proti domnevno načrtovani jedrski korupciji.

  • Naslednja je bila parodija Bojlerjev ne damo. Napadeni Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah ni omejeval rabe bojlerjev, temveč potratno električno ogrevanje. Zdaj, po umiku spornega 17. člena pravilnika, razumejo prepoved električnega ogrevanja le ozaveščeni državljani, oni drugi pa so lahka tarča nepoštenih trgovcev.

  • Največ škode je povzročil novi omrežninski akt, ki je marsikoga odvrnil od naložbe v sončno elektrarno. Javnost je razumela nejasne ukrepe Agencije za energijo kot kazen za zeleni prehod. Zmeda zaradi novega obračuna omrežnin je bila posledica nepotrebnega kompliciranja, pomanjkanja jasne komunikacije, vplivov na različne skupine uporabnikov in strahu pred višjimi stroški. Najbolje ste naredili tisti, ki ste dokončali ukrepe energetske sanacije ter prehod na lastne obnovljive vire.

Dobra stran pretekle zime pa je, da je bila energetska oskrba primerna, kljub pretresom na svetovnih energetskih trgih. Naj bo primerna tudi v prihodnje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
OSZAR »