
Da je Poljana eden svetih krajev za Evropo, za Koroško, za Slovence in tudi za jugoslovanske narode, je pri spomeniku Svobodi in miru na Poljani pri Prevaljah, kjer je potekala spominska slovesnost ob 80. letnici zadnjih bojev 2. svetovne vojne, dejal minister za obrambo Borut Sajovic. "Veliko se nas je zbralo in to je najpomembnejše sporočilo, da nam je mar, da se spominjamo, da se nikdar in nikoli ne bi ponovilo," je uvodoma dejal letošnji slavnostni govornik. Z vseh (koroških) koncev vsako leto prihajajo na Poljano. "Prihajamo vsako leto, vedno več nas je, da obujamo in vzdržujemo spomine na tragične dogodke, ki so se dogajali. To si želimo razširiti med mlade, da nikoli ne bodo pozabili," nam je povedal predsednik krajevnega odbora zveze borcev za vrednote NOB občine Podvelka Emerik Neumeister. "Smo zelo majhen narod, s tem, da ima dva milijona prebivalcev svoj jezik, državo, smo edinstveni v svetu. Zato se bomo z vsemi silami trudili, da bo zgodovina ne bo potvarjala. Tri vojne so bile potrebne za Slovenijo, prva svetovna vojna z generalom Maistrom, druga z maršalom Titom in desetdnevna vojna leta 1991, ki smo jo izbojevali in zmagali, zato imamo danes svojo državo," je v družbi kolegov povedal na Poljani.

Ljudi je vsako leto manj
Prav je obujati spomine, da se ne bi kaj takega več kdaj ponovilo, razmišlja tudi Gusti iz Mežice, ki na proslavo vsako leto prihaja s svojo ženo. Opaža, da se je vsako leto udeležuje manj ljudi, predvsem mladi gredo po svojih poteh in se za to več ne zanimajo, je izpostavil. V družbi pohodnikov iz krajevne skupnosti Holmec je na proslavo po treh letih ponovno prišla Alenka s Prevalj. Hodili so od gostilne Piko na Holmcu do Poljane. "Vedno manj nas je, bilo nas je že 50, če ne že več. Kot upokojenka se vsega skupaj bolj udeležujem zaradi pohoda in ne same proslave," nam je odkrito povedala Prevaljčanka, ki je prej živela na Holmcu. Da je Poljana danes za vse kraj spomina, kraj miru, srečevanj, prijateljstva, sodelovanja in odpuščanja, je kot pomembno sporočilo dne izpostavil župan občine Prevalje Matic Tasič. Glede na dogajanje po svetu je pozval h končanju konfliktov in vojn.

Zadovoljen z udeležbo in sporočilom Svobode in miru je bil na Poljani minister za obrambo Borut Sajovic. "So stvari, ki jih ne smemo in ne moremo pozabiti. Vojne prinašajo tragedije, na nas pa je, da se iz njih nekaj naučimo in gledamo naprej. Za to pa moramo poznati in razumeti zgodovinska dejstva, resnico, predvsem pa delati na pripravljenosti in enotnosti," je medijem povedal po proslavi. Zbrane je v govoru spomnil, da se je v Jugoslaviji, Sloveniji, vse začelo aprila 1941: "Narode je bilo treba zbrisati, v Slovenijo so prišli nemški učitelji, imeli smo izgnance, taborišča so bila polna, nato pa je prišel 27. april in ponosen dan upora, zbrali so se krščanski socialisti, predstavniki Sokolov, kulturnih organizacij in komunisti. Danes nekateri na to gledajo očitajoče, zakaj so se oni zbrali, a drugih domoljubov takrat ni bilo. Začeli so upor in odpor, ki je prerasel v končno zmago na tem mestu." Minister je spomnil še na zadnje dneve. "Armada okupatorjev, sodelavcev, domačih izdajalcev se je od meje s Hrvaško valila čez Slovenijo, čez Brežice, mimo Celja na Koroško, vmes se je ropalo, ubijalo, požigalo, posiljevalo in prišel je 9. maj, dan zmage. Številni so si oddahnili, se veselili, objeli svoje najdražje, ampak žal za nekatere, tudi za vas, ponosne Korošice in Korošci, Štajerke in Štajerci, se je kalvarija in morija takrat šele začela," je še dejal.


Zavezništvo je pomembno za Slovenijo
"Država je in bo stalno na prepihu, smo majhen narod, zato nam je na poti v prihodnost pomembno, da smo člani zavezništva. Ta trenutek smo člani najstarejšega, najmočnejšega zavezništva na svetu, to nam daje dežnik varnosti. Se spomnite - nad slovenskim ozemljem so ob koncu druge svetovne vojne umirali piloti z Avstralije, Nove Zelandije, Amerike, Kanade, Velike Britanije in od takrat se je skovalo to zavezništvo. Ni idealno, ima hibe, ampak Slovenija mora biti pokončen in ponosen del te zgodbe in poskrbeti tudi za tisto, kar smo obljubili in kar je naša naloga," je povedal o zavezništvu Nato. Po proslavi je Sajovic medijem komentiral še razburjenje dela javnosti ob napovedanem povišanju izdatkov za obrambo in napovedih zbiranja podpisov za referendum. "V zavezništvu veljajo dogovori, pravila. Vanj smo stopili na podlagi referenduma s solidno večino. Obljubili smo, da bomo določene zaveze spoštovali, ne zaradi Nata, Nato ima tehnike in opreme dovolj, zaradi sebe in zaradi naše kredibilnosti in verodostojnosti. Kar je treba, bomo postorili, predvsem pa moramo pri tem ohraniti slovensko enotnost. Ta trenutek v večinski slovenski politiki je. Vedno pa je v življenju in v svetu tako, da bodo posamezniki iskali svoje razmisleke, populizem, mogoče celo svoje politikanstvo, ampak moja iskrena želja je, naj ne gre na račun naše enotnosti in varnosti," je zaključil.