(FOTO) Janši z 98,5-odstotno podporo vnovičen mandat za vodenje stranke, najbolj pikra "čestitka" priletela iz Levice

Barbara Bradač, D.Ži
24.05.2025 11:28

Največja opozicijska stranka je v Ormožu pripravila 13. kongres SDS. Edini kandidat za predsednika je bil Janez Janša, ki je prejel 4563 glasov, glasovnice je prevzelo 4636 članov. 58 jih je bilo proti, 15 pa neveljavnih.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Danes je Ormož poln obiskovalcev, saj gosti kongres največje opozicijske stranke v državi - SDS. To slikovito mesto na skrajnem severovzhodu ​Slovenije, tik ob meji s Hrvaško, je postalo središče političnega dogajanja, kjer so se zbrali člani in podporniki stranke z vseh koncev Slovenije.

"SDS je edina, ki dovolj znanja in izkušenj in kadrovskega potenciala, da lahko Slovenijo popelje na novo pot. Iz naše moči izhaja tudi odgovornost, od katere SDS nikoli ni bežala," je uvodoma povedal v govoru Janez Janša. V več kot enournem govoru, ki ga je večkrat prekinil aplavz, je Janša primerjal slovensko tranzicijsko levico z miselnostjo in dejanji SDS, ki so odgovor za boljšo slovensko prihodnost, ki bo prinesla blaginjo. Napoveduje koalicijo z volilci in šele nato s političnimi strankami, ki pa morajo v primeru povezovanja izpolnjevati dva pogoja. "Zavezali smo se, da ukradeno državo Slovencem vrnemo nazaj. Obstaja ena sama pot. Tej poti se reče koalicija z volivci. SDS bo gradila samo to koalicijo, koalicijo z volivci.  O političnih povezavah z drugimi strankami se bomo pogovarjali po zmagi na volitvah. Nikogar ne izključujemo, postavljamo pa dva temeljna pogoja: dosledno spoštovanje slovenske ustave in obsodbe vseh totalitarnih režimov. Kdor ni sposoben pristati na ta dva minimuma, se ni za pogajati. Hkrati pa sporočamo, da nikoli več ne bomo oblikovali vlad brez možnosti za uresničevanje brez ključnih razvojnih politik. Bomo pač počakali," je med drugim povedal v govoru Janez Janša.​ In v koaliciji z volilci želijo doseči cilj na naslednjih volitvah - ustavno večino.

"Levica gradi na zavisti, mi gradimo na ambiciji." SDS zagovarja meritrokracijo. "Borili se bomo, da v ospredje pridejo tisti, ki dobro delajo in dobro gospodarijo." Janša je povedal, da nimajo težav s kadrovsko sušo, da se jim je v prvih petih mesecih tega leta pridružilo 950 novih članov, predvsem mladih. 

"Medtem, ko smo ponujali sodelovanje, nikoli nikogar izključevali, vedno smo vsaj eno levo stranko vključili v vlado, je trda levica na slovenskih ulicah kričala smrt janšizmu in to je tožilstvo opredelilo kot dovoljeno." Opomnil je, da je aktualna oblast globoko ponižala Slovence, ko je ukinila samostojen Muzej slovenske osamosvojitve. "

"Vsak nov obraz je bil za blaginjo Slovenije nov poraz. Prehitele so nas članice EU, ki so nas še leta 2008 gledale globoko v hrbet. Prikaz globine, moralnega in kulturnega razkroja levice, smo lahko spremljali ob zadnjem referendumu o privilegij za peščico prvorazrednih. Hvala vam za levji delež naporov, da ste odpirali oči, da smo dosegli zmago na tem zelo pomembnem referendumu. To je bil referendum, ki je reševal slovensko kulturo. Politična levica je kombinacija nesposobnosti in nenasitnosti, ki se sama nikoli ne konča ali zaustavi, zato jo je treba zaustaviti. Naslednje volitve bodo verjetno bistveno prej kot v enem letu, kajti aktualna oblast se trenutno ukvarja, kako lastnim lažem podaljšati noge." 

"Imeli so svoje ure, naredili so veliko škode, prihaja zora. Ni te moči, ki je jutro ne bi premagalo," je zaključil s solznimi očmi in pozval: "Bog živi Slovenijo in svoboda Sloveniji," čemus so sledile stoječe ovacije in bučni aplavz.

Sašo Bizjak
Ormož - 13. Kongres Slovenske demokratske stranke. SDS stranka - Janez Janša
Saso Bizjak

Kaj pomeni koalicija z volilci in kako doseči ustavno večino, dosedaj so dosegali okoli tretjino mandatov. "Koalicija z volilci. Zelo bomo prisotni na terenu in digitalna kampanja," je napovedala evropska poslanka Zala Tomašič. Bolj konkreten o tem, da se bodo šele v drugi fazi povezovali s političnimi strankami, najprej pa z volilci, je bil Milan Zver in o napovedi Janše, da v "šibke vlade" več SDS ne bo šla, povedal: "Ničemur se ne odpovedujemo, tudi ne politikam preko pola, če najdemo skupno podlago v programu. Po volitvah lahko pričakujete marsikaj. A v vlado ne gremo za vsako ceno. Moramo imeti dovolj trdno politično moč, da lahko kaj storimo. Bilo bi idealno, da bi sami dosegli dovolj glasov za ustavno večino, ampak to ni realno pričakovanje. Bomo poskušali doseči ustavno večino v pogajanjih in sodelovanju z drugimi partnerji." Da, glede na kritike Gibanje Svoboda in Levica ne sodita v vlado o kateri govorijo, medtem ko SD bi bil pa sprejemljiv, je Zver odgovori: "Ja, bi lahko tako rekli." Po prejšnjem kongresu je presenetila menjava podpredsednikov v SDS, ne bi pa Zver imel nič proti, če bi se tudi letos "kak mlajši našel v vodstvu stranke."

S kom bi pa lahko sklepali koalicijo, če jim ne uspe ustavna večina z volilci: "Verjamem, da v določenih strankah prihaja do novih vodstev. Verjamem, da bodo nekatere stranke razčistile z napakami iz preteklosti in bodo ugotovile, da je tranzicijska levica popolnoma zavozila," je pojasnil poslanec SDS Franc Breznik.

Rezultat ni presenečenje. "Dobrega direktorja se ne menja, dobrega predsednika se ne menja. Smo edina stranka v Sloveniji, ki je zmagala največkrat na volitvah," poslanka Jelka Godec napoveduje trdo dela na terenu za želen napovedan rezultat. Na kongresu sicer ni bilo nikogar od političnih sopotnikov. "Naši partnerji so volilci. Koalicija se bo delala po zmagi na volitvah," je povedala. Na vprašanje ali izpade NSi, je ponovila, da je odgovor na vprašanje s kom bi se lahko povezovali-, vsi, ki so pripravljeni upoštevati slovensko ustavo in resolucijo o obsodbi vseh  totalitarizmov. 

Sašo Bizjak

Na 13. kongres SDS so prišli številni vidni predstavniki stranke in političnega prostora: Zvonko Černač, Bojan Šrot, ​Aleš Hojs, Vasko Simoniti, Tomaž Lisec, Franc KanglerZdravko Počivalšek, Jelka Godec, Alenka Jeraj, Franc Breznik, Monika Gregorič, Božo Predalič, Andrej Vizjak, nekdanji predsednik Državnega zbora France Cukjati, iz Evropskega parlamenta Milan Zver, Zala Tomašič, Branko Grims, evropske poslanke Romane Tomc ni bilo, saj se je ta dan poročila njena hči, pa tudi tuji gostje. Zbrali so se vidni in manj vidni predstavniki, člani stranke in podporniki, ki potrjujejo moč največje opozicijske stranke v državi.

Sašo Bizjak
Sašo Bizjak
Saso Bizjak


Najpomembnejša točka, a z jasnim izidom, je bila izvolitev predsednika SDS. Kandidat je bil le en - Janez Janša, ki stranko vodi že 32 let. "Janez Janša je s svojim delom dokazal, da je lahko z lahkoto še en mandat predsednik. Je psihično, fizično sposoben in je politično eden najbolj stabilnih politikov v Sloveniji," je povedal Tomaž Lisec, poslanec SDS.

Sašo Bizjak

S kongresom so napovedali začetek priprav na naslednje državno zborske volitve. "Vsak državljan lahko vidi vsak dan vsaj eno nesmiselno novo ugotovitev predsednika vlade, ki jo plačujejo davkoplačevalci. Upam, da se bodo ljudje prijeli za denarnice in ugotovili, da je bila prejšnja Janševa vlada njim veliko bolj naklonjena, in da jim ta vlada da vsak dan kakšno novo oviro ali nov davek, verjetno pa si tega državljani ne zaslužijo. Zaslužijo si manjše davke, manj birokracije in večjo sproščenosti pri njihovem delu. To kar so nekateri imeli za svobodo postaja mini diktatura," je še povedal Lisec. 

Poslanka Jelka Godec je napovedala, da si želijo ustavno večino, saj meni, da je SDS edina, ki lahko vodi Slovenijo v boljši prihodnost. Zdravko Počivalšek pa verjame, da je potrebno v državi "preiti nazaj na ustvarjalno energijo, ne pa uničevalno." 

Sašo Bizjak

Franc Kangler je uradno potrdil, da bo na prihodnjih državnozborskih volitvah kandidiral za poslanca, prav tako tudi mariborski mestni svetnik Milan Mikl. Županska kandidatura ga manj mika, imajo pa, kot pravi, tri evidentirane kandidate za bodočega župana druge največje občine. "Imamo že skoraj sestavljeno dobro listo za občinski svet in prepričan sem, da bomo v Mariboru presenečeni. Pričakujem, da bomo dobili dober kandidat, saj nam zaenkrat ankete dobro kažejo," napoveduje Franc Kangler, ki se je z Listo Franca Kanglerja - Nova ljudska stranka k SDS pridružila leta 2023.

Sašo Bizjak

Takrat je vrste SDS prav tako okrepil nekdanji župan Celja Bojan Šrot in njegova županova lista. "Vsak malo razumen človek lahko ugotovi, da tako nizko in plitko kot je slovenska republika še nikoli ni bila," zato kongres sporoča ljudem: "Da smo vredni zaupanja, da smo pripravljeni prevzeti odgovornost za prihodnost slovenske države."  

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
OSZAR »