Spor v zvezi z dvorcem Jeruzalem rešujejo z mediacijo

Majda Horvat Majda Horvat
09.02.2018 15:45

Cilj občine je čimprejšnja ponovna vzpostavitev turistične dejavnosti, lahko tudi z drugim partnerjem

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dvorec Jeruzalem: Kljub še vedno veljavni najemni pogodbi turistične dejavnosti v dvorcu ni. 
Miha Sostaric

Ljutomerska občina je Dvorcu Jeruzalem želela vrniti ugled in je zato iskala nekoga, ki bi bil pripravljen vzeti v najem gostišče in ga obnoviti. Zato je že leta 2002 na dražbi za 208 tisoč evrov kupila precej dotrajano gostišče pri cerkvici v Jeruzalemu, ki ga je prodajalo ormoško podjetje Jeruzalem Ormož TGT. Lastništvo objekta, ki stoji na najvišji točki Jeruzalema, je bilo povezano tudi s prestižem zaradi imena, ki so ga kot blagovno znamko uporabljala povezana ormoška podjetja. Interes je izrazilo podjetje VVS Jeruzalem Ormož, predhodnik današnjega podjetja Puklavec Family Wines.
Ormožani so gostišče vzeli v najem leta 2005 za petdeset let, z občino pa so se dogovorili, da bodo z vložkom v obnovo poračunavali najemnino. Toda najemnik je takoj poiskal podnajemnika, to je podjetje IGD Holermuos, saj se je to lahko prijavljalo na razpise za pridobivanje nepovratnih sredstev in ugodnih posojil javnega sklada za regionalni razvoj. Dvorec Jeruzalem so s ponudbo za petične goste odprli septembra 2007, ob njem pa je najemnik uredil tudi turistično-informacijsko točko.

Obnova je stala krepko več

Čeprav sta bili v pogodbi med ljutomersko občino in najemnikom natančno navedeni mesečna najemnina in predračunska vrednost obnove (751 tisoč evrov), je obnova stala krepko več. Po reviziji naložbe je ljutomerski občinski svet aprila 2013 sprejel sklep, da je obnova stala 1,7 milijona evrov, a je IGD Holermuos temu nasprotoval. Po njegovih navedbah naj bi obnova stala 2,3 milijona evrov, s tem da je pridobil 244 tisoč evrov nepovratnih sredstev ministrstva za gospodarstvo, 612 tisoč evrov ugodnega posojila, za katero je jamčila hladilnica družbe VVS Jeruzalem Ormož, to zadnje podjetje pa je najelo tudi 430 tisoč evrov posojila pri NKBM in ga potem preneslo na IGD Holermuos. Kot je znano, je podjetje bratov Puklavec leta 2009 prevzelo družbi VVS Jeruzalem Ormož in Ljutomerčan, Vladimir Puklavec pa je pokazal interes tudi za nakup dvorca. Toda januarja 2010 je Puklavec povedal, da ga nakup ne zanima več, občina pa bi dvorec morda lahko prodala komu drugemu, če bi imela soglasje investitorja o višini sredstev, vloženih v obnovo. Zapleteno razmerje se je še zaostrilo, ko je najemnik dvorca P & F Jeruzalem Ormož leta 2010 izselil podnajemnika IGD Holermuos, vzroka pa sta bila ugotovitev ljutomerske občine in pritožba, ki jo je podpisal prejšnji ljutomerski župan Franc Jurša, da podnajemnik turistične dejavnosti ne opravlja dobro. Zaradi dobljene tožbe se je podjetje IGD Holermuos lahko vrnilo v Jeruzalem, vendar je zaradi prezadolženosti konec leta 2013 šlo v prisilno poravnavo, januarja 2015 pa je bil uveden stečajni postopek.

V iskanju rešitev

Stečajni dolžnik zdaj izterjuje od ljutomerske občine 1,116.000 evrov zaradi preteklih vlaganj v obnovo Dvorca Jeruzalem. "Za izterjavo te terjatve še ni vložena tožba, sta pa obe stranki udeleženi v predmediacijskem postopku. Če mediacijski postopek ne bo uspešno končan, bo stečajni dolžnik poplačilo svoje terjatve uveljavljal v sodnem postopku," nam je glede terjatve pojasnil stečajni upravitelj Damjan Belič.
Podrobnosti pogovorov v postopku mediacije pa seveda ne razkriva niti ljutomerska županja Olga Karba, ki je bila, takrat še kot zaposlena v ljutomerski občinski upravi, skrbnica sklenjene najemne pogodbe. Ugotavlja pa, da se kljub še vedno veljavni najemni pogodbi, zdaj s pravnim naslednikom, podjetjem Puklavec Family Wines, turistična dejavnost v dvorcu ne izvaja. Občina bo zato skušala, tako Karbova, čim prej vzpostaviti dejavnost, ena od mogočih poti za dosego tega pa je mediacija.
"Izbrali bomo najboljšo mogočo pot, bodisi z drugim partnerjem ali kako drugače," je poudarila županja. Glede raznih možnosti ne želi ugibati, cilj, ki mu sledi, pa je, da bi našli rešitev. In zato, še pove, delujejo z odprtimi kartami in v dobri veri. Toda pot do cilja ne bo lahka, toliko bolj, ker jo otežuje še dejstvo, da v stečajnem postopku že poteka tudi prodaja opreme dvorca.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
OSZAR »