
Živa meja je za lastnika hiše z več vidikov smiselna naložba: ker raste gosto in enakomerno, zagotavlja zasebnost, ponuja zatočišče številnim živalim in je pri shranjevanja CO2 skoraj tako učinkovita kot drevje. Da bi živa meja ostala zdrava, pa jo je treba pravočasno obrezati. S krajšanjem rastline močneje poženejo, tako da se živa meja sčasoma zgosti in enakomerneje razraste.
Obstajata dve vrsti obrezovanja žive meje: da rastlina obdrži obliko, se enkrat ali dvakrat na poletje obrežejo samo veje, ki štrlijo iz celote. S tem se ohranjata oblika žive meje in negovan videz. Z močnim obrezovanjem pa obliko žive meje bolj celovito popravimo po širini ali višini. Da bi zaščitili gnezda ptic v vejah ali na tleh, je močno obrezovanje primerno le med 1. oktobrom in 28. februarjem. Takrat navadno ne pričakujemo več dolgotrajne zmrzali in živa meja še ni na novo pognala. Pri cvetočih živih mejah je treba upoštevati še eno posebnost: zgodnje cvetoče rastline, kakršna je forzicija, je treba rezati šele po tem, ko že odcvetijo. Ne glede na vrsto žive meje pa je priporočljiva tako imenovana trapezasta rez: živa meja naj bo spodaj širša kot zgoraj, tako da je v prerezu podobna črki A. S tem tudi spodnje veje dobijo dovolj svetlobe in se ponovno gosto in enakomerno obraščajo.

Poleg pravilne tehnike rezanja ima pomembno vlogo orodje. Za manjše žive meje zadostujejo klasične ročne škarje za živo mejo. Predvsem pri večjih živih mejah pa je delo z akumulatorskimi škarjami za živo mejo veliko lažje in učinkovitejše. Za visoke žive meje ali težko dostopna območja so priporočljive akumulatorske škarje s teleskopskim podaljškom in nagibnim rezilom.
Urejene žive meje niso le lepe na pogled, temveč tudi pomembno prispevajo k trajnosti: žuželke, ptice in mali sesalci najdejo v gostem vejevju zaščito in hrano. Če želite, da bo vaša živa meja biotsko raznovrstna, lahko kombinirate več rastlinskih vrst, ki živalim zagotavljajo raznoliko hrano. Zeleni odrez pa lahko tudi koristno porabite: če ga zdrobite v drobilniku, je primeren kot zastirka ali kompost, ki ščiti tla pred izsušitvijo.
